Това е много важен момент. От огромно
значение е какво ще вземете или по-точно казано - какво няма да вземете с
вас. Най-добре е да следвате мъдрите думи "Всичко, което не е
необходимо, е излишно".
В
някои форуми препоръчват да носите НЕ повече от 10% от собственото ви
тегло. Аз препоръчвам дори по-малко. Има някои неща, които според мен
са задължителни и без които не е добре да тръгвате, но има и доста неща,
които хората взимат (в това число и ние), а не се нуждаят от тях.
Имайте в предвид, че всеки грам от значение. След като изхвърлихме
някои неща, тежащи не повече от 100 грама, се чувствахме сякаш бяхме
олекнали с килограми. Много леки нещица правят една голяма и тежка
купчина. Не се увличайте във взимането на какво ли не, Камино ще ви
предостави каквото ви е необходимо :)
Нещата,
които съм изброила по-долу са за лятно време. Ако искате да го правите
през другите сезони може би ще трябва да се погледне от друг ъгъл за
някои от тях.
Задължително:
- Спален чувал. В нито едно от местата за спане няма да получите завивки. Носете си спален чувал, по възможност олекотен. Моят е 570 грама, ако имате възможност вземете и по-лек. Ако нямате чувал или не ви се купува или не ви се носи чак толкова тежко - и един чаршаф или някакъв вид малка лека завивка ще свърши добра работа. Според мен спалният чувал е добра идея защото може да помогне при спане на открито, ако се наложи, или направо на пода, ако няма свободни легла и матраци. Независимо дали ще изберете чувал, чаршаф, завивка или някаква ваша идея - задължително си вземете някаква завивка. Дори и да отидете в най-горещите летни месеци има и хладни нощи в планините.
- Удобна и лека раница. По възможност олекотена и със "дишащ гръб". Ако купувате нова - не се хващайте на тежките планинарски раници, които побират хиляди неща, това е излишен товар. Раница от 30 - 40 литра ще ви е напълно достатъчна за да побере каквото ви е необходимо и дори да остане място за малко храна. Моята раница е Deuter с твърд гръб 35 литрова, но имаше хора с и по-малки. Хората с по-големите раници пуфтяха и разтриваха крака и рамене през целия път. Друго предимство на малката раница е, че това е превантивна мярка да не се носи много багаж.
- Шише за вода. Логично. Препоръчвам да си вземете най-обикновено, пластмасово шише от 1,5 литра. Специалните манерки и метални шишета са допълнително тежест.
- Хавлиена кърпа. Не се хващайте за кърпа с размер на плажна хавлия. Една с размер на кърпа за ръце е предостатъчна. Дори когато моят приятел си забрави неговата и купихме една с размери 20х40, той преливаше от щастие, че раницата му стана по-лека. Плюс това малките кърпи съхнат по-бързо.
Препоръчително:
- Джобно ножче. В много от местата които посетихме ножовете бяха тъпи или изобщо нямаше такива. Върши добра работа като спирате да хапвате по път. Ако е с повечко приставки, като тирбушони, отверки, пинцети, ножички и т.н - допълнително удобство за всеки случай. Не се улисвайте с най-колоритните ножчета с десетки приставки от които 90% дори и не се знае за какво. Проблемът може да бъде ако искате да си вземете раницата в самолета като ръчен багаж, не като чекиран. Вилици и лъжици няма смисъл да носите, освен ако не са пластмасови.
- Пластмасова кутия за храна. Много полезна ако носите в раницата си домати, сливи, сирене и всякакъв сорт храна която може да се смачка, разтече и т.н. Много полезна в случаи когато се яде отвън на пътя или в места, където кухните нямат прибори. Ние използвахме нашата кутия ежедневно.
- Дъждобрани. Наложи се да ги използваме едва 2 пъти, но бяхме много щастливи, че ги има. Най-обикновени найлонови леки дъждобранчета тип "Пончо". Покриваха добре раниците, а под тях е топло и сухичко. Ако не искате да си купувате от Испания за по 10€ и повече, вземете си от България един.
- Сапун, самобръсначка и шампоан за дамите. Спокойно можете да тръгнете с това снаряжение от козметика. Един пилигрим беше тръгнал със пяна за бръснене, шампоан, душ гел, препарат за пране и още някакви странни неща. Всички те изхвърчаха на втория ден и бяха заместени просто със един сапун. Ако почувствате нужда от нещо друго ще можете да си го набавите на място. Ако вземете и шампоан изберете по-малко шишенце и дори можете да изсипете част от съдържанието му. Тук отново не можете да си набавите тези неща от България, ако не искате да си чекирате багажа на летището.
- Медикаменти. Не е нужно да носите цяла аптека. Все пак е добре да имате 3-4 аспирина, парацетамол, витамин С (много полезен ако ви заболи гърло), 2-3 хапчета за разстройство и лепенки за ранички. Ще намерите доста аптеки по пътя и ако ви потрябва нещо ще можете да си го набавите без проблеми. Може би тук е мястото да добавя и ластичните наколенник. Колената ви ще страдат доста по пътя и такъв вид помощ ще им дойде добре, на вас също. Проблемът с чекирането е и тук.
- Плажно масло. Поне фактор 30.
Дрехи и обувки:
- Обувките. Много, много, наистина много важен момент. Изберете си такива с дебела подметка. Не препоръчвам маратонки. Пътят на много места е покрит с големи камъни и болката в стъпалата ще е голяма ако нямате поне 2 сантиметра подметка. Също така не е добре и да се отива в другата крайност - тежки планинарски обувки. Потърсете златната среда. Най-популярните обувки на пътя бяха на марката Salomon. Ние поръчахме нашите обувки от Амазон, защото не намерихме това което искахме в българските магазини. Те са оборудвани предимно с такива за катерене, а Камино в голямата си част е равен път и такъв вид тежки обувки не са много подходящи.
- Джапанки/сандали. Отново най-популярните, включително и нашите джапанки бяха тип кроксове. Цената име е изключително приятна - 4-5 лева, леки са, няма как да се скъсат. Дори махнахме каишките за да намалим теглото. Не се изхвърляйте да купувате сандали, освен ако нямате такива вече. Това е едно много добро решение и ние се поздравявахме за него много пъти.
- Чорапите. Отново - Много, много, наистина много важен момент. Ако чорапите не са хубави мазолите са неизбежни. Ние използвахме български чорапи от бамбук на фирмата Фазан. Тръгнахме с по 3 чифта. Аз изгубих единия в началото, но два ми бяха напълно достатъчни. Приятелят ми е по-тежък и ходи тромаво. Той поизтърка единият чифт и дори му направи дупчици. Като цяло 2-3 чифта са добър вариант. Ако нещо им се случи ще можете да си закупите от там.
- Бельо. Отново 2 чифта стигат. Тук съм категорична. За жените - не взимайте много сутиени. Аз носех един, който слагах само в големите градове от чиста суета. През останалото време не използвах никакъв. Дори накрая се оказа, че това е имало положителен ефект върху външният вид. Ако нямате предразсъдъци и притеснения относно това моят съвет е - ходете без сутиен.
- Суитчър. Или някакво друго горнище. Задължително обаче вземете нещо горно. Понякога сутрин е студено, а и пътят минава през планини. По възможност с качулка, леко и не обемно. Не препоръчвам да взимате чак якета, но ако имате леки и не обемни такива - все пак изборът си е ваш. Едно египетско момче беше тръгнало без яке и в последствие си закупи. Освен суитчър аз си взех и една памучна лятна риза и бях доволна, защото имаше сутрини в които обличах и двете горнища наведнъж. Ризата върши работа и като кърпа за глава срещу слънцето.
- Панталони. Едни дълги и едни къси са достатъчни. Аз използвах дълги и 7/8. Бях взела къси, но те изхвърчаха доста набързо от раницата ми. За дългите - с приятелят ми си купихме български панталони за по 40 лева, като тези
- :
Бяха много удобни и съхнеха бързо. Ако
имате желание или възможност можете да си купите всякакви видове
панталони от спортните магазини.
В никакъв случай не взимайте дънки - тежки са, бавно съхнат, абсолютно не са подходящи за подобно пътуване.
В никакъв случай не взимайте дънки - тежки са, бавно съхнат, абсолютно не са подходящи за подобно пътуване.
- Тениски. Тук и ние се бяхме поувлекли. Приятелят ми взе 3 и изхвърли едната. Аз помъкнах 3 броя + един потник. Едната от трите беше напълно излишна. Накрая имаха леки дупчици, но геройски издържаха. най-обикновени памучни тениски.
- Шапка/кърпа. Обезателно вземете нещо за покриване на главата. Ние използвахме кърпи защото аз не обичам шапки, а моят приятел е с гола глава и кърпата попиваше добре потта. Доста използвани от другите пилигрими бяха шапки тип идиотка, но с по-голяма периферия. Бейзболните шапки не са много подходящи.
Това са основните неща. Не се спирам на
телефони, зарядни, тефтерчета, батерии, химикалки и там каквото друго
изникне. Отново ви съветвам да се ограничите максимално от малки и
лекички джунджурийки, които се превръщат в голама и тежка купчина взети
заедно.
Глезотии:
- Щеки за ходене. Ние не носехме, използвахме тояги от клонки. Там ще можете, ако искате, да си купите доста колоритни тояги за по 2-3€. Доста пилигрими използваха такива щеки, но аз се радвам, че не се натоварих и с това.
- Фенерче. Понякога ще ви се иска да тръгвате рано сутринта, когато още е тъмно или просто за всеки случай едно малко фенерче няма да навреди.
- Слънчеви очила - ние не носехме и нямахме проблеми с това, но това е въпрос на лично предпочитание.
- Шалтета. Носехме гордо нашите шалтета и ги използвахме за сиеста в горички, полянки и край рекички. Не е задължително да си взимате, но ние бяхме доволни от нашите. Все пак ако мислите да спите на открито са препоръчителни.
Ако се чудите дали да вземете с вас таблети, рийдъри или други по-скъпи техники, по-добре надейте. Ще се притеснявате допълнително дали ще ти намерите на място или ще трябва да ги носите постоянно с вас. Ако ви притеснява скуката - не мисля, че ще скучаете. Винаги има с кого да си побъбриш, в много от местата за спане има различни развлекателни игри, а и когато човек не прави нищо може да размисли по-добре.
Както и да е, ако сте взели много излишни неща можете спокойно да ги изпратите с колет в България или в Сантяго. Или просто да ги изхвърлите/оставите във "Фрий шоповете", кошове и касетки с дрехи и предмети от и за пилигрими.
Няма коментари:
Публикуване на коментар